Iš kur atsirado žaidimų kauliukai?

IMG_2741Tikriausiai nėra tokio žmogaus, kuris nebūtų matęs kokios nors formos žaidimų kauliuko. Apie žaidimų kauliukus, jų atsiradimo istoriją, žinome nedaug.

Patys seniausi visiems žinomi žaidimo kauliukai buvo piramidės formos (1 paveikslėlis). Šie žaidimo kauliukai atsirado maždaug prieš 2500 m. prieš Kristų. Rasti jie žemutinėje Mesopotamijos dalyje, į pietus nuo Babilono, Uro karalių kape.

Egiptiečiai žaisdavo pailgomis kaladėlėmis, ant kurių buvo sužymėti įvairūs ženklai (2 paveikslėlis).

Štai Indijoje, vietoj žaidimų kauliukų naudodavo paprasčiausias kriaukles, o žaidimo rezultatą nulemdavo tai, kiek iš išmestų ant žemės kriauklelių nukrisdavo kiaurymėmis į apačią, kiek į viršų (3 paveikslėlis).Romėnai išrado kauliuką, kuris turėjo net keturiolika kampų (4 paveikslėlis).

XIX amžiuje, karalienės Viktorijos laikais, Anglijoje būdavo žaidžiama vilkelio formos kauliukais (5 paveikslėlis).

Manoma, kad kauliukai išsivystė iš riešikaulių, kurių forma panaši į tetraedro. kauliukai1Žaidimai kauliukais buvo labai populiarūs senovės Graikijoje. Tokie žaidimai, nors ir draudžiami, tačiau buvo žaidžiami per įvairias Romėnų šventes. Dar viduramžių laikais žaidimus kauliukais žaisdavo riteriai. Buvo sukurtos netgi atskiros žaidėjų gildijos, mokyklos.

Beje, vienas brangiausių žaidimų kauliukų,kauliukas2 pagamintų Romoje, 2-ame mūsų eros amžiuje, stiklinis dvidešimties pusių kauliukas, buvo aukcione parduotas už 17925 dolerių. Tačiau mokslininkai vis dar bando išsiaiškinti, kokiems gi žaidimams buvo naudojamas šis stiklinis žaidimų kauliukas.

 

Raktažodžiai: vakarėlių žaidimai, gimtadieniniai žaidimai, vakarėliams, suaugusiems, žaidimai mažiesiems, žaidimai gimtadieniams